Новини від Агенції нерухомості ПІК

Прогнозування стагнації на ринку нерухомості

Національний банк прогнозує тривалу стагнацію на ринку нерухомості України, яка в майбутньому може спричинити брак житла. На даний момент активність покупців на ринку майже нульова, заявив Нацбанк, а ціни не відповідають сьогоднішньому стану справ у країні.

За перші три квартали в Україні було укладено на 75% менше угод із житлом по відношенню до аналогічного періоду рік тому. Наявний попит зосереджений насамперед на готове житло для проживання, а ось далекоглядної перспективи інвестування з метою подальшого перепродажу – майже немає.

"Враховуючи затяжний характер війни, високі ризики для безпеки людей та повільне відновлення доходів, попит невизначено довгий час буде на низькому рівні, а ринок у середньостроковій перспективі стагнуватиме (приходити в застій). Потенційний попит у майбутньому сформують ті, хто втратив житло з- за війни (переселенці), але лише за наявності ресурсів"

Кількість новобудов, на яких ведуться роботи, повільно зростає після майже повної зупинки в перших двох кварталах війни. Загалом в Україні роботи відновилися більш як на дві третини об'єктів. Однак із запуском нового будівництва ситуація практично нульова через нерозуміння інвестиційної привабливості об'єктів у майбутньому.

Національний банк України зазначає, що ціни на нову нерухомість хаотичні, завищені, що більшою мірою наразі передає очікування власників чи інвесторів, але не реалії 2022 року.

"З огляду на те, що попиту на новобудови майже немає, зростання цін відображає переважно побажання продавців, а не ринкові умови", - йдеться у звіті.
Основні угоди відбуваються на вторинному ринку, де ціни є досить пластичними.
Кращий орієнтир пластичних цін показує ринок оренди, який швидко і відчутно реагує на зміну макросередовища та умов безпеки країни. Вартість оренди стабілізувалася на рівні в середньому на 40% - 50% нижче рівня лютого 2022 року, про це свідчать дані, які є у Національного банку.

"За ціновим критерієм зараз оренда житла здається кращою альтернативою, ніж покупка, і ця ситуація зберігатиметься тривалий час", – прогнозує НБУ.

Іпотечне кредитування в Україні майже зникло і НБУ вважає, що так буде до кінця війни. Дещо підвищити попит можуть лише державні програми підтримки, такі як "Доступна іпотека" та "єОселя", Особи, які мають право на купівлю житла за субвенцією ст. 280 КМУ.